2) Koordinátor bezpečnosti práce na staveništi
Služby koordinátora BOZP
(ve smyslu zákona č. 309/2006 Sb.)
1. ledna 2007 nabyl účinnost zákon 309/2006 Sb., kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy.
Cílem nového zákona je především nastavit podmínky na pracovištích tak, aby byla zajištěna bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP) a to včetně osob samostatně výdělečně činných (OSVČ).
Jednou z cest, jak minimalizovat počet pracovních úrazů ve stavebnictví, bylo zavedení institutu koordinátora BOZP na staveništi po vzoru EU. Dlouholetá praxe v zahraničí totiž jednoznačně dokazuje, že existence koordinátora BOZP na staveništi vede ke snižování úrazovosti. V těch zemích EU, kde funkce koordinátora existuje již více let, se počet smrtelných pracovních úrazů snížil o více než 25 %.
Koordinátorem BOZP na staveništi je kvalifikovaná osoba, kterou určil zadavatel stavby (stavebník/ investor). Jeho úkolem je zajistit bezpečnost a ochranu zdraví při přípravě a realizaci stavby. Povinnost určit koordinátora BOZP na staveništi má zadavatel v případě, že na staveništi budou současně pracovat zaměstnanci více než jednoho zhotovitele. Obvykle zadavatel stavby podepíše smlouvu s jedním, tzv. generálním zhotovitelem, aby měl jednodušší komunikaci při řešení problémů se stavbou souvisejících. Mylně se tak domnívá, že na stavbě je pouze jeden zhotovitel a tím pádem nemusí koordinátora BOZP na staveništi určit.
Povinnost zadavatele stavby určit koordinátora BOZP na staveništi je v případech, kdy při realizaci stavby:
- celková předpokládaná doba trvání prací a činností je delší než 30 pracovních dnů, ve kterých budou vykonávány práce a činnosti a bude na nich pracovat současně více než 20 fyzických osob po dobu delší než 1 pracovní den, nebo
- celkový plánovaný objem prací a činností během realizace díla přesáhne 500 pracovních dnů v přepočtu na jednu fyzickou osobu.
Ve výše uvedených případech je totiž zadavatel stavby povinen doručit oznámení o zahájení prací na Oblastní inspektorát práce a v tomto oznámení je mimo jiné nutné vyplnit kdo jmenovitě provádí činnost koordinátora BOZP na staveništi v době přípravy a realizace stavby.
Povinnost určit koordinátora se nevztahuje na stavby, na které není nutné vystavit stavební povolení či ohlášení, a na stavby, které stavebník provádí svépomocí. Náplní práce koordinátora BOZP na staveništi je mimo jiné upozorňovat zadavatele stavby na případné nedostatky, doporučovat způsoby jejich odstranění a tím jej chránit před případnými problémy, které mu hrozí v případě, že:
- vlivem nedodržování právních předpisů v oblasti bezpečnosti práce dojde k pracovnímu úrazu na staveništi
- vlivem nedodržování právních předpisů v oblasti bezpečnosti práce nelze bezpečně udržovat a provozovat objekt po kolaudaci (nejčastěji se jedná o problematiku výtahů a záchytných systémů proti pádu na střechách objektů)